2022 suurimad õppetunnid, kasvamise kohad

Kallid KLAPPi jälgijad! Meil on hea meel teatada, et oleme selles õppeaastas ära teinud 55 KLAPPi. Neist 26 KLAPPi klassidele, kus õpivad ka Ukraina lapsed. Tutvusime sügistalvistel matkadel üle tuhande lapsega ning soojades ja valgustatud klassiruumides rääkisime umbes sama paljudele vanematele. Rääkisime, milline näeb välja nende lapse igapäeva seltskond ja kuidas see käitub. 

 

Meie jaoks on KLAPP õppimine. Sel aastal oleme kõvasti õppinud vene keelt 🙂 ja selle taga nägema vene lapsi Eestis, näha nii lähedalt nende tänaseid probleeme ja rõõme. Meil on hea meel, et venekeelsetes koolides on meid usaldatud ja oleme saanud neile pakkuda võimalust olla Eesti meestega mõned päevad Eesti metsas. Tundub esmapilgul lihtne, aga nii vanemate kui koolide tagasisides oleme aru saanud, et tegemist võib olla heas mõttes laste elumuutva kogemusega. Samuti oleme näinud Ukraina laste ülikeerukat elukorraldust: et kuidas siis ikkagi mitte ühtegi sõna aru saades hakkama saada grupis? Ja veel õppimisest rääkimata. Ka Eesti laste puhul on KLAPP olnud meile helde: oleme õppinud märkama leina ja seda kõige laiemas mõttes. Alates vanemate lahutusega kaasnevast leinast kuni päris leinani. Lisaks ka palju muud vana ja uut avastamist. 

 

KLAPP on märkamise ja toetamise kunst. Märkamiseks on vaja tähelepanu, aga toetamiseks on vaja teadmisi, oskusi ja kogemust. Seda kolmainsust tuntakse ka tarkuse nime all. Selleks, et saada teadmisi on vaja õppida, kogemused tulevad tegutsedes ja nõnda kasvavad oskused. Oleme oma õppimisvormiks valinud case study vormi: grupid toovad KLAPP_matkale kaasa selle, mis õpilastel parasjagu kodust kaasa võtta on. On palju uusi olukordi, aga on ka korduvaid mustreid. Et kodust kaasavõetust paremini aru saada, tegime seminari. Kutsusime esinema oma ala teadjad ning läksime teemadega süvitsi.

 

Piiludes uude aastasse, on rõõm näha ja teada, et meie jaoks on algamas uus aasta väga paljude KLAPPidega ning meeskonda liitub uusi mehi, kellest kasvavad metsaisad. Oleme väga tänulikud oma praegusele meeskonnale, koolimeeskondadele ning lapsevanematele, kelle koostöös see kõik toimub. 

 

Meeletu tänu on fondile Aitan Lapsi, Eesti Punasele Ristile ja Tartu Linnale ning veel paljudele toetajatele. Ka meid on märgatud: aitäh Kanal2 Õhtu Saatele, et meid kutsusite. Podcastile Täitsa Pekkis suur tänu, et aitasite avada seda, mida KLAPPimise allhoovustes näeme ja millega tegeleme.