Korduma kippuvad küsimused KLAPPi kohta

  • Kuidas mu klass/kool/laps saab KLAPPist osa? Tuleb oma soovist kirjutada: palbovernik@gmail.com
  • Kus ja kuidas saan ma KLAPP programmi sisust teada? Vt eelmine punkt.
  • Miks see avalik ei ole? Sest programmi keskmes on laps ja tema heaolu oma grupis/klassis ning see on delikaatne teema.
  • Mis on KLAPP ja KLAPP matk? Klassisidususe parendamise programm toob kokku kooli, lapsevanema ja lapse koos klassiga. KLAPPi üheks osaks on kolme päevane KLAPP matk.
  • Mida te seal kolm päeva teete? Meil on kolm lihtsat reeglit: soe peab olema, kõht peab olema täis ja üksteisega peab mugav olema koos olla. Nende reeglite täitmisega tegelemegi: söögi tegemine lõkkel, toorest toorainest võtab aega mitu tundi. Enamus lapsi ei ole varem maja kütnud, seda õpitakse tegema. Tavapäraselt pole lapsed saanud nii pikalt vabas õhkkonnas koos olla ja suhelda, siis just üksteise- ja teineteisega suhtlemist õpime ja harjutame. Juba ainuüksi metsamajja minemine võtab terve valge päeva ja tulek vast poole päevast.
  • Kes on metsaisa? Metsaisa on matkajuht, kes tagab matka ettevalmistuse, läbiviimise ja tagasisidestamise koolile ja lapsevanemale. Peamine vastutus lapse turvalisuse tagamisel. Füüsilised ohud on tavapäraselt väikesed (nt noaga sõrme lõikamine vms), pigem on oluline iga lapse sotsiaalse turvalisuse tagamine. Just selles osas on lastel ka kõige väheldasem ettevalmistus.
  • Milline on metsaisa haridus või muu asjakohane ettevalmistus? Metsaisad on heas mõttes tavalised mehed, kes on otsustanud aidata lapsi omavahel paremini suhtlema ning looduses hästi tundma. Meile meeldib olla lastega koos ja metsas. Oleme kõik omamoodi, aga jagame ühiseid väärtusi, mille märksõnadeks on isadus, mehelikkus, lastega koos tegutsemine ja lastel tegutseda laskmine jne. Psühholoogilist pedagoogilist või antropoloogilist haridust meil ei ole. Aga on kogemus enda laste ja perega koos veedetud ajast ning teadmised KoosOn MTÜ varasemast KLAPP matkadest. Kõik metsaisad on läbinud esmaabi koolituse.
  • Kas mobiiltelefonid korjatakse ära? Ei, miks? Sest tsiviilkaitse ütleb, et metsa tuleb minna laetud akuga mobiiltelefoniga. Rahustuseks ütleme, et lapsed kasutavad telefone tavaliselt pildistamiseks ja tšättimiseks ennekõike nendega, kes ei tulnud. Küll aga oleme naljamisi ütelnud, et vanematelt tuleks telefon ära võtta. Nimelt on lastel seal väga palju tegemist ning iga lapsevanema kõne sõna otses mõttes segab teda – tõmbab kontekstist välja. Seega kui on mure lapse pärast, siis helistage metsaisale.
  • Miks te seda teete? Lihtsalt väga meeldib: kolm päeva värskes õhus koos lastega. Õpime lastelt iga kord midagi uut ja naudime säravate persoonide tekitatavat rõõmu ja valu. Kuid peamine, mis paneb jälle ja jälle seda tegema on see, kui kohtad sinuga matkal olnud lapsi ja nad tervitavad rõõmuga ja küsivad: „millal me jälle läheme!?“